fbpx

ORTOFFICINA

ORTOFFICINA

Ortofficina to gospodarstwo marki OWAY położone na wzgórzach Bolonii, gdzie stosowana jest metoda biodynamicznej do uprawy i zbioru ziół leczniczych, które są lokalnie destylowane i przekształcane w składniki kosmetyków Organic Way.

To pierwszy etap podróży Oway: miejsce, w którym możesz doświadczyć prawdziwej esencji naszego szlachetnego kręgu projektu i ziemi, z której wydobędziesz sekret czystości i dobrego samopoczucia naszych zabiegów.

Co to jest biodynamika?

Metoda biodynamiczna jest najczystszym i najskuteczniejszym rodzajem uprawy, wolnym od pestycydów, herbicydów, insektycydów i nawozów syntetycznych stosowanych w tradycyjnym rolnictwie. Głęboka więź z naturą i pełne poszanowanie jej rytmów pozwala uzyskać najbardziej skoncentrowane i skuteczne składniki aktywne.

Trzy kluczowe zasady rolnictwa biodynamicznego to:

  • Utrzymanie roślin w zdrowiu bez użycia żadnych chemikaliów.
  • Utrzymanie żyzności gleby dla każdej kolejnej uprawy przy użyciu preparatów biodynamicznych i stosowaniu kompostu.
  • Poleganie na wpływie Księżyca na właściwe siewy i zbiory oraz na pozyskiwanie składników bogatych w aktywne i pożywne pierwiastki.

POCZĄTKI

Rudolf Steiner, założyciel medycyny Steinera i pedagogiki Waldorf, dał życie biodynamice w 1924 r., aby uwolnić rolników od stosowania produktów chemicznych w nawożeniu i ochronie roślin.

Rolnictwo biodynamiczne i rolnictwo ekologiczne

Tam, gdzie rolnictwo ekologiczne unika stosowania chemikaliów, chroni i działa na rzecz wspólnego środowiska, wykorzystuje zasoby naturalne i środowiskowe w celu zachowania przyszłych pokoleń i odrzuca nieprzewidywalne technologie, takie jak GMO, rolnictwo biodynamiczne opiera się na solidnych założeniach metody organicznej a ponadto realizuje nauki Steinera.

Punktem wyjścia biodynamiki jest rozważenie firmy jako żywego organizmu, w którym produkcja roślin jest zintegrowana z hodowlą zwierząt, która zapewnia właściwy nawóz dla upraw.

Agricoltura_biodinamica_e_biologica_347x385

Różnorodność biologiczna i rola rolnika

Metoda biodynamiczna postrzega firmę jako żywą jednostkę organiczną, w której działa kilka innych organizmów, które ją tworzą (las, łąka, pola, ogrody, zwierzęta, rośliny, żywopłoty, drzewa owocowe, przydatne owady, stos kompostu, próchnica, dżdżownice) współpracując ze sobą w harmonii, ożywiając ją poprzez różne funkcje ekologiczne i czyniąc system dynamicznym i produktywnym.

Rolnik ma wielką odpowiedzialność jako duchowy przywódca, który aranżuje i organizuje całą działalność systemu. Jego działanie musi opierać się na znajomości wszystkich wymagań organizacji farmy, codziennej obserwacji interakcji między wszystkimi obecnymi istotami żywymi oraz na wzięciu pod uwagę bliskiego dialogu między ziemią a kosmosem.

La_biodiversit__550x385

PREPARATY BIODYNAMICZNE

Jedna z głównych praktyk biodynamiki polega na stosowaniu określonych preparatów na glebie i roślinach, stymulowaniu naturalnych procesów mineralizacji i tworzenia próchnicy. W ten sposób gleba jest utrzymywana na maksymalnym poziomie żyzności, dzięki czemu nadaje się do uprawy, jest w stanie rodzić plony zdrowo i dynamicznie bez żadnych substancji chemicznych.

Stos kompostu
Stos kompostowy jest uzyskiwany z odpadów organicznych z gospodarstwa, z których powstaje naturalny nawóz aktywowany poprzez praktykę inokulum. Zgodnie z tym dodajemy określone preparaty biodynamiczne, aktywując proces fermentacji.

Dinamizzazione_550x385

Dynamizacja wody

Dynamizacja jest podstawową procedurą rolnictwa biodynamicznego. Polega na aktywacji niektórych naturalnych substancji poprzez ich rozcieńczenie i silne wzajemne przenikanie z wodą poprzez energiczne mieszanie.

Dynamizacja dostarczanych preparatów biodynamicznych zachodzi przez mieszanie wody ruchem obrotowym, naprzemiennie zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. W ten sposób woda jest naładowana energią, ruchem i tlenem, aby pobudzić preparaty, które rozpylamy na pola.

Naturalne rytmy i fazy księżycowe

Natura jest nie tylko tym, co jest na ziemi, ale także tym, co jest ponad nami. Podnosząc oczy na niebo, istnieje potężny i tajemniczy obiekt, który czuwa nad życiem ludzi i roślin: KSIĘŻYC. Całkowity szacunek dla naturalnych rytmów prowadzi nas do śledzenia kosmicznych i księżycowych cykli podczas różnych faz uprawy zgodnie z dokładnym kalendarzem astronomicznym. Podczas fazy woskowania księżyca (od nowiu do pełni księżyca) limfa stale się porusza i zwiększa luminescencję księżyca. Korzenie są gotowe do wchłonięcia składników odżywczych, a rośliny rosną w siłę. Jest to idealny czas na wysiew nasion owoców, warzyw lub roślin kwiatowych lub na ścinanie gałązek do szczepienia. Rośliny są bujne i  silne. Nawet owoce zebrane w tym właśnie okresie pozostają dłużej świeże i soczyste.

Wraz z malejącym księżycem (od pełni księżyca do nowiu) rytmy zwalniają, a ziemia odpoczywa: nadszedł czas na sadzenie, kiedy rośliny dobrze się ukorzenią i szybko połączą z glebą. Dzięki słabnącemu księżycowi gromadzą się składniki odżywcze, a rośliny są wyższej jakości. Zmniejsza się nawet wzrost soków w roślinach: jeśli chcesz ścinać krzewy i drzewa lub nawozić łąki, pastwiska i sady, jest to idealny okres, aby to zrobić.

Fito-ingredienti__550x385

Lokalnie uprawiane składniki roślinne

W Oway siejemy, zbieramy i przetwarzamy rośliny lecznicze, aby uzyskać cenne składniki naszych zielonych i czystych formuł chemicznych.
Wszelkie przejawy życia codziennego obejmują chemię, od zjawisk naturalnych, takich jak fotosynteza, po reakcje zachodzące w naszym ciele. Życie jest zbiorem transformacji, (ponownych) działań i interakcji. W Oway staramy się jak najlepiej mieszać pochodne roślinne i funkcjonalne składniki aktywne dla każdej formuły produktu. Wybór zielonej i czystej metody oznacza preferowanie procesów fizycznych – takich jak destylacja, maceracja i tłoczenie – do przekształcania składników pochodzenia roślinnego, tak jak ma to miejsce w przypadku olejków eterycznych.

Czyste i ekologiczne rodzaje ekstrakcji

Czyste olejki eteryczne
Destylowane z pomocą pary wodnej z wysuszonych roślin biodynamicznych, bez rozpuszczalników – olejków eterycznych marka OWAY używa jako składników aktywnych i jako całkowicie naturalnych zapachów, zastępujące syntetyczne zapachy.

Hydrolaty / Wody kwiatowe
Wody pochodzące z destylacji olejków eterycznych, szczególnie bogate w aktywne właściwości – używane jako składniki wybranych zabiegów.

Mikronizowane rośliny
Mikronizowane i zmielone (bez rozpuszczalników) rośliny, aby zachować ich właściwości w nienaruszonym stanie – używamy ich jako składników aktywnych w naszych specjalistycznych zabiegach do skóry głowy.

Produkty macerowane
Dzięki maceratorowi, który działa zgodnie z tradycyjną metodą mielenia na zimno, wykorzystując tylko wodę bez dodatku rozpuszczalników, możemy mieć biodynamiczny macerat szałwiowy w każdym odcieniu Agricolor. Roślina stopniowo uwalnia swoje aktywne składniki do wody o określonej proporcji: jedna część wody i jedna część rośliny. Wyczerpane części rośliny przyczynią się do uformowania biodynamicznego stosu kompostu naszej uprawy Ortofficina.

Poza Ortofficina: nasi biodynamiczni i organiczni partnerzy

Z bezpośredniej uprawy i na podstawie cech terytorialnych uzyskujemy rośliny, które następnie przekształcamy lokalnie w składniki roślinne OWAY. W celu zagwarantowania składników roślinnych i czystych ekstraktów we wszystkich produktach oraz korzystania z surowców respektujących różnorodność biologiczną (jak w przypadku owoców cytrusowych z południowych Włoch), współpracujemy z siecią certyfikowanych włoskich partnerów oraz biodynamicznych i ekologicznych rolników, którzy prowadzą uprawy zgodnie z rygorystycznymi normami rolniczymi i ekologicznymi. Promując i rozpowszechniając rolnictwa, w których są prowadzone uprawy ekologiczne i biodynamiczne – te ostatnie są wciąż zbyt mało praktykowane na terytorium kraju – dla nas oznacza to zachęcanie do pewnego rodzaju zdrowej, czystej i żywej uprawy oraz promowanie zrównoważonego łańcucha dostaw, poczynając od producenta do procesu końcowego.

Ortofficina to nie tylko farma, ale harmonijne doświadczenie natury, zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka oraz szacunku dla naszej planety.